free html5 templates

Çocuk Üniversitesi Çalışmaları Kapsamında Çocuklar İçin Arkeoloji Okulu  Açıldı

Mersin Üniversitesi Çocuk Eğitimi Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından başlatılan Çocuk Üniversitesi kapsamında Çocuklar İçin Arkeoloji Okulu Açıldı

Mobirise

İçerik

Başvurularda İlköğretim Okullarının 2, 3, 4 ve 5. sınıflarında okuyan öğrencilere öncelik verildi. 2014 İlkbahar çalışmalarındaki üst sınır ise 30 öğrenci oldu. 


Mobirise

Etkinlikler

Etkinliklik kapsamında Gözlem Çalışmaları, Arazi Çalışmaları (Arkeolojik Kazı Yapmayı Öğreniyorum), Deneysel Çalışmalar (Antik Dönem Giysilerini Tanıyorum-Antik Dönemde Kentler), İçeriği Sanatsal Faliyetlerle Aktaran Etkinlikler (Mitolojik Hayvanların Kil Modellerini Yapıyorum) gibi çalışmalar yapıldı. Katılımcılara etkinlikler öncesi bir etkinlik programı dağıtıldı. 

Etkinlikler, bu konuda uzun zamandır çalışmalar sürdüren Arkeoloji Bölümü öğretim üyeleri ve elemanları tarafından Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsünde bulunan Çocuk Üniversitesi mekanlarında gerçekleştirildi. Bu alanda bir Ekoloji Kültür Merkezi, Deneysel Arkeolojik Kazı Alanı ve çocukların zaman geçirebileceği mekanlar yeralmaktadır.

Mobirise

Amaç

Bu projenin amacı, öncelikle yıllar süren arkeoloji eğitimimizle kazandığımız bilgiyi ve deneyimi paylaşmak ve bunları yaşa uygun aktarmaktır. Arkeolojiyi ulaştıracağımız kitleyi, bilim için teşvik ederek bağımsız düşünmeyi, araştırmayı ve öğrenmenin sürekliliği konusunda güdülemeyi planlıyoruz. Bu sayede toplumda yerlerini ve önemlerini keşfetmelerine ve böylelikle kendine güvenen, ayrıca birbirine saygılı ve destek olan bireylerin yetişmesinde katkımız olacağına umuyoruz. Arkeolojiyi anlayacak yaştaki çocuklara, gençlere ve her yaştan meraklısına ulaştırarak, ülkemizin tarihi ve arkeolojik zenginliği için ortak bir bilinç oluşturulmasında payımıza düşeni yapacağımıza inanıyoruz.

Adres

Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi
A Blok B1 208 Çiftlikköy Kampüsü Mersin 

İletişim

Email: mart@mersin.edu.tr