free bootstrap theme

Antik Yerleşim
Temizlik Çalışmaları

Arkeoloji Topluluğu olarak, üyelerimize tarihi eser koruma bilinci aşılamak, tahribat tehlikesiyle karşı karşıya kalan kültür varlıklarını koruyabilmek ve tarihi eserlerin korunması ile ilgili bir kamuoyu oluşturmak amacıyla Mersin ve çevresindeki çeşitli antik yapılar ya da yerleşimlerde tezilik çalışmaları gerçekleştirilmiştir. 


Mobirise

Sinap Kalesi Temizlik Çalışması Mersin iline bağlı Gözne ilçesi yakınlarındaki Ayvagediği Belediyesi sınırları içerisindeki Sinap Kalesi bugün ormanlık bir alan içerisinde kalmıştır. Bakımsızlık sebebiyle kalenin duvarları arasında ağaçlar yetişmiş ve bunlar kalenin duvarlarını patlatarak yıkmak üzeredirler. Mersin Üniversitesi Arkeoloji Topluluğu ve Mersin Müzesi'nden toplam 50 kişilik bir grubun katılımıyla Sinap’a gidilmiş, Mersin Orman Bölge Müdürlüğü Gözne Orman İşletme Şefliği ve Ayvagediği Belediye Başkanlığının malzeme ve kumanya destekleriyle söz konusu kale temizlenmiştir. 
Karakabaklı Antik Yerleşimi Temizlik Çalışması 
Silifke-Susanoğlu Karadedeli Köyündeki antik yerleşim, yogun bitki örtüsüyle kaplanmıştır. Bu sebeple buradaki iyi korunmuş arkeolojik eserler tahribat tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu sebeple, antik yerleşimdeki bazı yapıların temizlenmesi için MART tarafından bir çalışma gerçekleştirilmiştir.

Adres

Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi
A Blok B1 208 Çiftlikköy Kampüsü Mersin 

İletişim

Email: mart@mersin.edu.tr