how to build a site

Sergiler

Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü 3. sınıf öğrencileri, Müzecilik dersi kapsamında hazırladıkları projelerini, Üniversitenin Bahar Şenlikleri kapsamında sergilediler.

Sergi kapsamında öğrencilerin büstler, maketler, antik Dönem giysileri, afişler, mozaikler, broşürler, takimler ve çocuklar için yap boz hazırladıkları görüldü. Sergi kapsamında, proje olarak hazırlanan ve MART’ın etkinliklerinin anlatıldığı bir slayt gösterisi yapıldı.

Öğrenciler sergi kapsamında hazırladıkları Antik Dönem kıyafetlerini ve takılarını da giyerek sergilediler. Sergide dikkat çeken projelerden biri Antik Dönem yemekleri oldu. Yemekler Antik Dönem tariflerine sadık kalınarak hazırlandılar. Serginin açılışında 3. sınıf öğrencileri tarafından bir kokteyl de verildi.

Mobirise
Mobirise

Arkeoloji Bölümü 4. sınıf öğrencileri 26 Nisan-28 Nisan 2010 tarihlerinde antik Kilikia Bölgesinin tanıtımına yönelik bir sergi açtılar. Kilikia Bölgesi Tarihi Cografyası dersi kapsamında hazırlanan sergide, bölgeye özgü mezar formları, antik kap formları maketleri ve modellerinin yanısıra bölgenin tarihi eserlerini ve antik kentlerini tanıtan afişler de sergilendi. Çalışma kapsamındaki projelerden biri de Kilikia adlı gazete projesiydi. Proje kapsamında antik kıyafetlerden oluşan bir kreasyonla açık hava tiyatrosunda bir defile de düzenlendi. 

Turizm haftası açılışında Kanlıdivane Antik Yerleşimindeydik. Mersin Üniversitesi Arkeoloji Topluluğu Üyeleri, Kanytellis (Kanlıdivane) antik kentinde 15 Nisan’da yapılan Turizm Haftası açılış etkinliğinde yer aldı. Topluluk üyeleri giydikleri Antik Dönem kıyafetleriyle ve açtıkları stand ile ilgi odağı oldu. Mersin Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU, MART tarafından açılan standı inceleyerek, topluluk başkanı Cebrail BAYDAN’dan projeler hakkında bilgi aldı. Etkinlikler kapsamında Mersin Valisi’ne Kanytellis antik kentindeki arkeolojik çalışmalar hakkında Mersin Üniv. Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Dr. Ümit AYDINOĞLU tarafından bilgi verildi. Topluluk üyeleri Antik Dönem kıyafetleriyle etkinliği izlemeye gelenlere antik kenti gezdirerek rehberlik yaptılar.

Mobirise
Mobirise

Büyüleyici Geçmişin Hikayesi: Arkeolojinin Macerası afiş sergisini 18-24 Mayıs 2005 tarihlerindeki Müzeler Haftası açılışında Mersin Arkeoloji Müzesi'nde açtık.

Diğer sergiler. Topluluğumuz ayrıca  Bizans Döneminde Takılar Afiş Sergisi (01-03 Mayıs 2007); Antik Seramik Formları ve Yapı Maketleri Sergisi (Açık Hava Tiyatrosu, 03 Mayıs 2007 );  Antik Dönem Takıları ve Yemekleri (Açık Hava Tiyatrosu, 03 Mayıs 2007); Su Altı Arkeolojisi Afiş ve Kostüm Sergisi ve Yunan Mitolojisinde Tanrılar/Tanrıçalar Afiş Sergisi (8-9 Mayıs 2006); İkinci El Eşya Panayırı ( 04-05 Mayıs 2006) ve  Dağlık Kilikia Afiş Sergilerini değişik zamanlarda açmıştır.

Mobirise
Mobirise

 Antik Dönem Kıyafetleri Defilesi

Etkinlik kapsamında, antik giysilerle hazırlanmış bir defile öğrenciler tarafından sunulmuştur (03 Mayıs 2007).

Mobirise

Antik Dönem tiyatro oyunları

Ayrıca, antik dönem tiyatro oyunları sergilenerek antik müziklerden oluşan bir müzik dinletisi de etkinlikler içinde yer almıştır.

Mobirise

Antik yemekler sergisi

Ayrıca, Antik Dönem yemekleri, asıllarına sadık kalınarak yapılmış ve katılımcıların begenisine sunulmuştur.

Kanlıdivane (Kanytellis) Antik Yerleşimi Afiş Sergisi

Arkeoloji Topluluğu tarafından hazırlanan ve Mersin'in önemli antik yerleşişmlerinden olan Kanytellis'i (Kanlıdivane) tanıtmayı ve orada Mersin Üniversitesi tarafından sürdürülen çalışmaları tanıtmayı amaçlayan afiş sergisi kalıcı olarakj, Arkeoloji Bölümü koridorunda sergilenmektedir. 

Mobirise
Adres

Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi
A Blok B1 208 Çiftlikköy Kampüsü Mersin 

İletişim

Email: mart@mersin.edu.tr