free bootstrap template

ÇÖMLEK Arkeoloji
Arkeoloji Topluluğu e-Dergisi

Çömlek Arkeoloji, Mersin Üniversitesi Arkeoloji Topluluğu (MART) tarafından yedi yıldır düzenli yayınlanan bir e-dergi. Böyle bir yayını ortaya çıkarabilmek gerçekten büyük bir emek harcamayı gerektiriyor. Yayın kurulumuz aylar öncesinden bir araya gelip çalışılacak konuları belirliyor. Araştırma ve yazım süreci yaşanıyor, yazıların kontrolü sağlanıyor, ardından tasarım süreci başlıyor ve sonunda e- dergimizin yeni bir sayısı daha oluşuyor. 

Mobirise

ÇÖMLEK Arkeoloji 18. sayısı yayında. Bu sayıda Dosya konusu olarak sikkeleri ele aldık. Çok kapsamlı bir konu olmasına karşın temel düzeyde bilgi aktarmaya çalıştık. Dosya’da sikkelerin ortaya çıkışı, Sikke tipleri ve Hellenistik Dönem sikkeleri üzerine bol görselli yazılar bulunuyor. Bunun dışında Adamkayalar ve Epiphanei’yı ele alan kısa gezi yazılarına da bu sayıda yer verdik. Öğrenci arkadaşlarımızın merak ettikleri konularda hazırladıkları yazılar da dergi içinde yer alıyor. Hamamlar ve yıkanma kültürü üzerine, camın üretimi hakkında, takvimin ortaya çıkışı ve Karun Hazinesi hakkında renkli yazılar dergi içinde sizleri bekliyor. Tabi ki mitolojiyi de unutmadık. 


ÇÖMLEK Arkeoloji 17. sayısı yayında. Bu sayıda dosya konumuz Antik Yunanlılarda Sembolizm. Bu kapsamda, Astroloji ve Sembolizm, Gamalı Haç gibi kavramlar üzerinde durduk. Ayrıca MEÜ Arkeoloji ABD'de yüksek Lisans ve doktora eğitimi alan arkadaşlarla yaptığımız röportajlar arkadan gelenler için yol gösterici olacaktır. Arkadaşlarımız ilgi çekeceğini düşündüğümüz çok sayıdaki çalışmalarıyla dergi içinde yer alıyorlar.

okumak için...

Mobirise

ÇÖMLEK Arkeoloji 16

Mobirise

ÇÖMLEK Arkeoloji 15

Mobirise

ÇÖMLEK Arkeoloji 14

Mobirise

ÇÖMLEK Arkeoloji 13

Mobirise

ÇÖMLEK Arkeoloji 12

Mobirise

ÇÖMLEK Arkeoloji 11

Mobirise

ÇÖMLEK Arkeoloji 10

Mobirise

ÇÖMLEK Arkeoloji 9

Mobirise

ÇÖMLEK Arkeoloji 8

Mobirise

ÇÖMLEK Arkeoloji 7

Mobirise

ÇÖMLEK Arkeoloji 6

Mobirise

ÇÖMLEK Arkeoloji 5

Mobirise

ÇÖMLEK Arkeoloji 4

Mobirise

ÇÖMLEK Arkeoloji 3

Mobirise

ÇÖMLEK Arkeoloji 2

Adres

Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi
A Blok B1 208 Çiftlikköy Kampüsü Mersin 

İletişim

Email: mart@mersin.edu.tr