free bootstrap template

ÇÖMLEK Arkeoloji
Arkeoloji Topluluğu e-Dergisi

Çömlek Arkeoloji, Mersin Üniversitesi Arkeoloji Topluluğu (MART) tarafından yedi yıldır düzenli yayınlanan bir e-dergi. Böyle bir yayını ortaya çıkarabilmek gerçekten büyük bir emek harcamayı gerektiriyor. Yayın kurulumuz aylar öncesinden bir araya gelip çalışılacak konuları belirliyor. Araştırma ve yazım süreci yaşanıyor, yazıların kontrolü sağlanıyor, ardından tasarım süreci başlıyor ve sonunda e- dergimizin yeni bir sayısı daha oluşuyor. 

Mobirise

YENİ SAYI YAYINLANDI
ÇÖMLEK Arkeoloji 19. sayısı yayında. Bu sayıda Dosya konusu olarak Mısır uygarlığını ele aldık. Tabi ki bu köklü uygarlığı kısıtlı alana sığdırmamız mümkün değil. Bu sebeple öğrenci arkadaşlarımız ilgilerini çeken konularda araştırdılar ve yazdılar. Bol görselle desteklenmiş yazılar okuyucunun beğenisine sunuldu. Dosya içerisinde Mısır uygarlığının anıtları, önemli karakterleri, özellikle kadınları üzerine hazırlanmış kapsamlı yazılar bulunuyor.

Bunun dışında bu sene mezun ettiğimiz Aynur KAÇIRA’nın hikayesine yer verdik sayfalar arasında. Kendisi 63 yaşında yeni bir üniversite okumaya karar vermiş ve 3 yılda bölümden mezun olmuş bir arkadaşımız. Onun hikayesi birçokları için yol gösterici olacaktır. Bu arada arkadaşlarımız çeşitli antik kentleri ve müzeleri gezmeye devam ediyorlar ve gördüklerini bizim için kaleme alıyorlar. Bu çaba, umarız okuyucularımız için de teşvik edici olur. Bu kapsamda yeni açılan Truva ve Adana Müzeleri ile Sagalassos antik kenti gezisine ilişkin yazılar dergimizin içinde yer aldı. Her sayıda olduğu gibi, bu sayıda da kazıya giden arkadaşlarımızın kazı anılarını ve tecrübelerini paylaşıyoruz. Böylece öğrencilerin beklentileri ve yaşadıkları hakkında bilgi sahibi oluyoruz. 


ÇÖMLEK Arkeoloji 18. sayısı yayında. Bu sayıda dosya konusu olarak sikkeleri ele aldık. Çok kapsamlı bir konu olmasına karşın temel düzeyde bilgi aktarmaya çalıştık. Dosya’da sikkelerin ortaya çıkışı, Sikke tipleri ve Hellenistik Dönem sikkeleri üzerine bol görselli yazılar bulunuyor. Bunun dışında Adamkayalar ve Epiphanei’yı ele alan kısa gezi yazılarına da bu sayıda yer verdik. Öğrenci arkadaşlarımızın merak ettikleri konularda hazırladıkları yazılar da dergi içinde yer alıyor. Hamamlar ve yıkanma kültürü üzerine, camın üretimi hakkında, takvimin ortaya çıkışı ve Karun Hazinesi hakkında renkli yazılar dergi içinde sizleri bekliyor. Tabi ki mitolojiyi de unutmadık.


ÇÖMLEK Arkeoloji 17. sayısı yayında. Bu sayıda dosya konumuz Antik Yunanlılarda Sembolizm. Bu kapsamda, Astroloji ve Sembolizm, Gamalı Haç gibi kavramlar üzerinde durduk. Ayrıca MEÜ Arkeoloji ABD'de yüksek Lisans ve doktora eğitimi alan arkadaşlarla yaptığımız röportajlar arkadan gelenler için yol gösterici olacaktır. Arkadaşlarımız ilgi çekeceğini düşündüğümüz çok sayıdaki çalışmalarıyla dergi içinde yer alıyorlar.

Adres

Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi
A Blok B1 208 Çiftlikköy Kampüsü Mersin 

İletişim

Email: mart@mersin.edu.tr