Mersin ve Çevresinin Antik Dönemde Sahip  Olduğu Arkeolojik Kalıntıların Afiş ve Maketleri Sergisi, Antik Dönem kıyafetleri gösterisi


Arkeoloji Bölümü 4. sınıf öğrencileri 26 Nisan-28 Nisan 2010 tarihlerinde antik Kilikia Bölgesinin tanıtımına yönelik bir sergi açtılar. Kilikia Bölgesi Tarihi Cografyası dersi kapsamında, Arkeoloji Topluluğunun katkılarıyla hazırlanan sergide, bölgeye özgü mezar formları, antik kap formları maketleri ve modellerinin yanısıra bölgenin tarihi eserlerini ve antik kentlerini tanıtan afişler de sergilendi. Çalışma kapsamındaki projelerden biri de Kilikia adlı gazete projesiydi.

Arkeoloji 3. Sınıf Proje Sergisi Açıldı

Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü 3. sınıf öğrencileri, Müzecilik dersi kapsamında hazırladıkları projelerini, Üniversitenin Bahar Şenlikleri kapsamında sergilediler. Sergi kapsamında öğrencilerin büstler, maketler, antik Dönem giysileri, afişler, mozaikler, broşürler, takimler ve çocuklar için yap boz hazırladıkları görüldü. Sergi kapsamında, proje olarak hazırlanan ve MART’ın etkinliklerinin anlatıldığı bir slayt gösterisi yapıldı. Öğrenciler sergi kapsamında hazırladıkları Antik Dönem kıyafetlerini ve takılarını da giyerek sergilediler. Sergide dikkat çeken projelerden biri Antik Dönem yemekleri oldu. Yemekler Antik Dönem tariflerine sadık kalınarak hazırlandılar. Serginin açılışında 3. sınıf öğrencileri tarafından bir kokteyl de verildi.

01-03 Mayıs 2007  Bizans Döneminde Takılar Afiş Sergisi

03 Mayıs 2007  Antik Seramik Formları ve Yapı Maketleri Sergisi (Açık Hava Tiyatrosu)

03 Mayıs 2007   Antik Dönem Takıları ve Yemekleri (Açık Hava Tiyatrosu)

8-9 Mayıs 2006 Su Altı Arkeolojisi Afiş ve Kostüm Sergisi ve Yunan Mitolojisinde Tanrılar/Tanrıçalar Afiş Sergisi

2005  Dağlık Kilikia Afiş Sergisi

Mersin Üniversitesi Arkeoloji Topluluğu Üyeleri, Kanytellis (Kanlıdivane) antik kentinde 15 Nisan’da  yapılan Turizm Haftası açılış etkinliğinde yeraldı. Topluluk üyeleri giydikleri Antik Dönem kıyafetleriyle ve açtıkları stand ile ilgi odağı oldu. Mersin Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU, MART tarafından açılan standı inceleyerek, topluluk başkanı Cebrail BAYDAN’dan projeler hakkında bilgi aldı. Etkinlikler kapsamında Mersin Valisi’ne Kanytellis antik kentindeki arkeolojik çalışmalar hakkında  Mersin Üniv. Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç.Dr. Ümit AYDINOĞLU tarafından bilgi verildi. Topluluk üyeleri Antik Dönem kıyafetleriyle etkinliği izlemeye gelenlere antik kenti gezdirerek rehberlik yaptılar.


Turizm Haftasının Açılışında Kanlıdivane Antik Kentindeydik...

1-3 Mayıs 2007

Antik Çağda Heykel Afiş Sergisi

2 Mayıs 2007

Dağlık Kilikia Afiş Sergisi

18-24 Mayıs 20075

Büyüleyici Geçmişin Hikayesi: Arkeolojinin Macerası Afiş Sergisi