Topluluğumuz, kuruluş amaçları ve imkanları doğrultusunda, Mersin kentinde  arkeolojiyi tanıtmak için bir dizi konferans ve egitim  çalışması sürdürmektedir.  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullardaki öğrencilere arkeolojiyi tanıtmayı hedefleyen bu çalışmalar 2001 yılında Mersin Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü, Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mersin Üniversitesi Arkeoloji Topluluğu işbirliği ile başlanmıştır. Proje çercevesinde, görsel sunumlar eşliğinde öğrencilere arkeolojik bilgiler  aktarılmaktadır.  Ayrıca, çocuklar için deneysel ve kurgusal arkeolojik kazı çalışmaları planlanmakta ve uygulanmaktadır.


Bu eğitim çalışmalarının bir diğer bölümü olarak, “Arkeolojik Yokoluş” projesi adı altında, Mersin ve çevresindeki antik kalıntıların yoğun olarak bulunduğu köylerdeki İlköğretim Okullarında da benzer eğitim çalışmaları sürdürmektedir.

Miniklere ‘Arkeoloji’yi Anlattık!

Mersin Üniversitesi Arkeoloji Topluluğu ( MART ) Mersin’in merkez ilçesi Mezitli’deki İlköğretim Okulu öğrencilerine Arkeoloji’yi anlattı.

Gerçekleştirilen eğitim çalışmalarıyla da öğrencilerin arkeolojik kalıntılara sahip çıkarak, arkeolojik tahribatın önlenmesi noktasında çocuklar aracılığıyla bir bilinç oluşturulması hedeflendi.


Mersin Üniversitesi Arkeoloji Topluluğu (MART) ve Mersinli arkeolojiyi sevenler tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmalar kapsamında merkez ilçe Mezitli’deki eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Muhittin Develi İlköğretim Okulu’nda ‘Arkeolojik Tahribatı Önleme ve Arkeolojik Mirasımızı Koruma’ adı altında bir eğitim semineri gerçekleştirildi.

Mezitli Kaymakamı Kamil Kıcıroğlu, Mezitli Belediye Başkan Yardımcısı Enver Küçükalıç, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Mustafa Duran, Mersin Üniversitesi (MEÜ) Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Serra Durugönül’ün de katıldığı etkinliğe öğrenciler de yoğun ilgi gösterdi.

Seminerde; ‘Arkeolojik Mirasımızı Koruma’ adı altında bir sunum yapan Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu, arkeolojinin tanımını yaparak başladığı konuşmasında tarihsel kalıntılar, eski antik kentlerden görünümler ve Mersin’in antik geçmişi hakkında katılımcılara bilgi verdi. Aydınoğlu, minik öğrencilerin kendisine yöneltmiş olduğu sorulara da yanıt vererek, arkeoloji konusunda merak edilenler hakkında açıklamalarda da bulundu.

Konuşmaların ardından eğitim seminerine katılan öğrencilere Kaymakam Kıcıroğlu ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Küçükalıç tarafından sertifikaları takdim edildi.

Eğitim çalışmasının ardından Muhittin Develi İlköğretim Okulu’nun koridorlarında bölümümüz tarafından hazırlanan panolarla birlikte öğrencilere arkeolojiyle ilgili bilgiler aktarıldı.

Çocuklara Arkeoloji Kazısı Yaptırdık...


Mersin Üniversitesi Arkeoloji Topluluğu Üyeleri, Mersin Valiliği, Mersin Üniversitesi, Mersin Müzesi, Ayaş Belediyesi ve ODTÜ Koleji’nin ortak organizasyonuyla 15 Mayıs 2011 günü Kanlıdivane Antik Yerleşiminde Çocuklar için arkeoloji şenliği düzenledi. Şenlik kapsamında, ODTÜ Koleji öğrencilerine kurgusal bir Arkeoloji kazısı yaptırıldı. Çocuklar için özel kazı çukurları hazırlandı ve çocuklara nasıl kazı yapmaları gerektiği konusundan bilgi verildi.  Çocuklar kendileri için hazırlanan ve Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyelerince hazırlanan model kapları, topraktan kazarak çıkardıktan sonra, bunları MART üyeleri eşliğinde biraraya getirdiler. Etkinlik sonunda, etkinliğe katılan İlköğretim Okulu öğrencilerine katılım sertifikaları dağıtıldı.

Eğitim seminerlerinin gerçekleştirildiği okullardan bazıları:

MART ANAOKULU ÇOCUKLARINA ARKEOLOJİ DERSLERİ VERDİ


Topluluğumuz ilk kez 6-7 yaş grubu öğrencilerine arkeoloji dersleri verdi. Bu kapsamda Dumlupınar Anaokulu öğrencilerine arkeolojinin ne olduğunu arkeologların neler yaptıklarını anlattık. Mersin Üniversitesindeki Ekolojik Çevre Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen dersten sonra Deneysel Arkeolojik Kazı Alanı’nda arkeoloji kazısı yaparak bilgilerini pekiştirdiler...